This past Saturday was the monthly Win Condition Cup Qualifier with standard as the format. Twenty-five players participated in the tournament with Andrew Quinones and his Simic Ramp deck coming out on top. The Top 8 featured a variety of decks utilizing new cards from Core Set 2020.

Below you will find the deck lists for the Top 8 finishers. It will be interesting to see if these decks remain at the top of the metagame. Later this week I will break down several of the decks.

Simic Reef Ramp, Andrew Quinones, 1st place Win Condition Cup Qualifier July 2019

Creatures (24)
Llanowar Elves
Leafkin Druid
Incubation Druid
Risen Reef
Voracious Hydra
Hydroid Krasis

Planeswalkers (4)
Nissa, Who Shakes the World

Instants (4)
Growth Spiral

Sorcery (4)
Mass Manipulation
Entrancing Melody

Land (24)
Island
Forest
Breeding Pool
Hinterland Harbor
Temple of Mystery
Sideboard (15)
Aether Gust
Carnage Tyrant
Cerulean Drake
Negate
Thrashing Brontodon
Veil of Summer

Simic Flash, James Hames, 2nd Place Win Condition Cup Qualifier July 2019

Creatures (19)
Brineborn Cutthroat
Frilled Mystic
Nightpack Ambusher
Merfolk Trickster
Spectral Sailor

Instant (17)
Syncopate
Opt
Unsummon
Essence Scatter
Negate
Sinister Sabotage

Land (24)
Forest
Island
Temple of Mystery
Hinterland Harbor
Breeding Pool
Sideboard (14)
Vivien Reid
Shifting Ceratops
Entrancing Melody
Cerulean Drake
Aether Gust
Negate
Essence Scatter

Dimir Control, Matthew Vaughn, 3-4 Place Win Condition Cup Qualifier July 2019

Creatures (4)
Cavalier of Gales
God-Eternal Kefnet

Planeswalkers (4)
Liliana, Dreadhorde General
Narset, Parter of Veils

Instant (12)
Vraska’s Contempt
Cast Down
Negate
Opt
Disfigure

Sorcery (13)
Enter the God-Eternals
Drawn from Dreams
Ritual of Soot
Cry of the Carnarium
Thought Erasure

Enchantment (2)
Search for Azcanta

Land (25)
Island
Swamp
Blast Zone
Watery Grave
Drowned Catacomb
Sideboard (15)
Ritual of Soot
Unmoored Ego
Cerulean Drake
The Elderspell
Moment of Craving
Duress
Thief of Sanity

Esper Hero, Pedrum Daryooni, 3-4 Place Win Condition Cup Qualifier July 2019

Creatures (10)
Hero of Precinct One
Elite Guardmage
Hostage Taker
Basilica Bell-Haunt

Planeswalkers (10)
Narset, Parter of Veils
Teferi, Time Raveler
Teferi, Hero of Dominaria

Artifacts (1)
Bolas’s Citadel

Instants (5)
Despark
Tyrant’s Scorn

Sorcery (5)
Command the Dreadhorde
Thought Erasure

Enchantments (3)
Oath of Kaya

Land (26)
Island
Swamp
Glacial Fortress
Godless Shrine
Isolated Chapel
Hallowed Fountain
Watery Grave
Drowned Catacomb
Sideboard (15)
Bolas’s Citadel
Cry of the Carnarium
Despark
Dovin’s Veto
Duress
Enter the God-Eternals
Kaya’s Wrath
The Elderspell
Basilica Bell-Haunt

Boros Feather, Abby Gibson, 5-8 Place Win Condition Cup July 2019

Creatures (17)
Feather, the Redeemed
Adanto Vanguard
Dreadhorde Arcanist
Tenth District Legionnaire
Tomik, Distinguished Advokist

Planeswalker (3)
Gideon Blackblade

Instants (18)
Gird for Battle
Sheltering Light
Reckless Rage
Gods Willing
Shock
Defiant Strike

Land (22)
Mountain
Plains
Clifftop Retreat
Sacred Foundry
Temple of Triumph
Sideboard (15)
Prison Realm
Flame Sweep
Ajani, Adversary of Tyrants
Fry
Legion Warboss
Demystify
Tocatli Honor Guard

Esper Hero, Kyle Reichard, 5-8 Place Win Condition Cup July 2019

Creatures (10)
Hero of Precinct One
Elite Guardmage
Hostage Taker

Planeswalkers (10)
Narset, Parter of Veils
Teferi, Time Raveler
Teferi, Hero of Dominaria

Artifacts (1)
Bolas’s Citadel

Instant (5)
Despark
Tyrant’s Scorn

Sorcery (5)
Command the Dreadhorde
Thought Erasure

Enchantment (3)
Oath of Kaya

Land (26)
Temple of Silence
Swamp
Glacial Fortress
Godless Shrine
Isolated Chapel
Hallowed Fountain
Watery Grave
Drowned Catacomb
Sideboard (15)
Bolas’s Citadel
Cry of the Carnarium
Narset, Parter of Veils
Dovin’s Veto
Duress
Enter the God-Eternals
Kaya’s Wrath
The Elderspell
Ashiok, Dream Render

Mono-White, Christopher Cooper, 5-8 Place Win Condition Cup July 2019

Creatures (24)
Dauntless Bodyguard
Law-Rune Enforcer
Snubhorn Sentry
Skymarcher Aspirant
Adanto Vanguard
Benalish Marshal
Venerated Loxodon

Planeswalkers (2)
Gideon Blackblade

Instant (3)
Brought Back
Raise the Alarm

Enchantments (11)
Legion’s Landing
History of Benalia
Conclave Tribunal

Land (20)
12 Plains
Glacial Fortress
Hallowed Fountain
Sideboard (15)
Baffling End
Tocatli Honor Guard
Island
Spell Pierce
Dovin’s Veto
Teferi, Time Raveler
Deputy of Detention
The Wanderer
Ajani, Adversary of Tyrants

Orzhov Angels, Vince Thompson, 5-8 Place Win Condition Cup July 2019

Creatures (28)
Seraph of the Scales
Resplendent Angel
Angel of Vitality
Bishop of Wings
Shalai, Voice of Plenty
Lyra Dawnbringer
Kitesail Freebooter
Sephara, Sky’s Blade

Planeswalkers (3)
Sorin, Vengeful Bloodlord

Instants (6)
Mortify
Cast Down

Land (23)
11 Plains
Isolated Chapel
Temple of Silence
Godless Shrine
Sideboard (15)
Arguel’s Blood Fast
Duress
Ajani, Strength of the Pride
Despark
Unbreakable Formation
Remorseful Cleric

Until next time, good luck finding your win condition!