Last Saturday was the 2nd Annual Win Condition Cup Invitational. Twenty-six players brought Modern and Pioneer decks to face off against the best players in Metro Atlanta. The event consisted of three rounds of Pioneer and of Modern. After six rounds, eight players remained to play Pioneer to become the 2nd Win Condition Cup Invitational Champion.

The Finals came down to Camron Neighbors playing Azorius Control and Joseph Stargel playing Azorius Spirits. After a hard-fought final, Camron played Supreme Verdict to claim the championship. Below is Camron’s Pioneer deck and the others in the Top 8.

AZORIUS CONTROL: Camron Neighbors 1st Place, WIN CONDITION CUP INVITATIONAL

CREATURES (2)
Torrential Gearhulk

PLANESWALKERS (8)
Teferi, Hero of Dominaria
Teferi, Time Raveler
Gideon, Ally of Zendikar

SORCERIES (4)
Supreme Verdict

ENCHANTMENTS (3)
Cast Out
Detention Sphere

INSTANTS (18)
Absorb
Blessed Alliance
Censor
Azorius Charm
Dig Through Time
Dovin’s Veto
Opt
Settle the Wreckage

LANDS (25)
Castle Ardenvale
Castle Vantress
Field of Ruin
Glacial Fortress
Hallowed Fountain
Irrigated Farmland
Island
Plains

SIDEBOARD (15)
Devout Decree
Nyx-Fleece Ram
Monastery Mentor
Dovin’s Veto
Mystical Dispute
Lyra Dawnbringer
Rest in Peace
Aether Gust

AZORIUS SPIRITS: Joseph Stargel 2nd Place, WIN CONDITION CUP INVITATIONAL

CREATURES (36)
Brazen Borrower
Empyrean Eagle
Mausoleum Wanderer
Nebelgast Herald
Rattlechains
Selfless Spirit
Spectral Sailor
Spell Queller
Supreme Phantom

ENCHANTMENTS (3)
Curious Obsession

LANDS (23)
Plains
Island
Hallowed Fountain
Glacial Fortress
Port Town
Mutavault

SIDEBOARD (15)
Declaration in Stone
Deputy of Detention
Disdainful Stroke
Dovin’s Veto
Fragmentize
Mystical Dispute
Rest in Peace
Settle the Wreckage
Supreme Verdict

STITCHER’S AMALGAM: Matthew Riggs 3rd Place, WIN CONDITION CUP INVITATIONAL

CREATURES (30)
Stitcher’s Supplier
Narcomoeba
Satyr Wayfinder
Scrapheap Scrounger
Prized Amalgam
Haunted Dead
Gurmag Angler
Decimator of the Provinces
Gather the Pack

INSTANTS (4)
Grisly Salvage

SORCERIES (6)
Creeping Chill
Driven/Despair

LANDS (20)
Blooming Marsh
Botanical Sanctum
Llanowar Wastes
Overgrown Tomb
Swamp
Watery Grave

SIDEBOARD (15)
Fatal Push
Thoughtseize
Abrupt Decay
Noxious Grasp
Return to Nature
Ultimate Price

GOLGARI CONSTRICTOR: Jason Threet 4th Place, WIN CONDITION CUP INVITATIONAL

CREATURES (26)
Hangarback Walker
Rishkar, Peema Renegade
Winding Constrictor
Pelt Collector
Experiment One
Walking Ballista
Voracious Hydra
Stonecoil Serpent

PLANESWALKERS (5)
Vivien, Arkbow Ranger
Nissa, Voice of Zendikar

INSTANTS (3)
Fatal Push

ENCHANTMENTS (4)
Hardened Scales

LANDS (22)
Overgrown Tomb
Blooming Marsh
Llanowar Wastes
Woodland Cemetery
Forest

SIDEBOARD (15)
Avatar of the Resolute
Kalitas, Traitor of Ghet
Abrupt Decay
Scavenging Ooze
Noxious Grasp
Blightbeetle
Mistcutter Hydra
Bow of Nylea
Golgari Charm

SULTAI MIDRANGE: Sol Malka 5th Place, WIN CONDITION CUP INVITATIONAL

CREATURES (18)
Satyr Wayfinder
Scavenging Ooze
Scrapheap Scrounger
Tireless Tracker
Ramunap Excavator
Thrashing Brontodon
Questing Beast
Murderous Rider
Massacre Girl
Tasigur, the Golden Fang
Walking Ballista

SORCERIES (8)
Thoughtseize
Traverse the Ulvenwald

INSTANTS (7)
Fatal Push
Abrupt Decay

PLANESWALKERS (4)
Liliana, the Last Hope
Vraska, Golgari Queen
Nissa, Vastwood Seer

LANDS (23)
Forest
Swamp
Island
Blooming Marsh
Overgrown Tomb
Watery Grave
Hissing Quagmire
Fabled Passage
Field of Ruin
Blast Zone

SIDEBAORD (15)
Assassin’s Trophy
Golgari Charm
Unmoored Ego
Ashiok, Dream Render
Duress
Collective Brutality
Plaguecrafter
Kalitas, Traitor of Ghet
Shifting Ceratops
Damping Sphere

AZORIUS CONTROL: Sean Mogelgaard 6th Place WIN CONDITION CUP INVITATIONAL

ENCHANTMENT (2)
Cast Out
Detention Sphere

INSTANTS (21)
Dovin’s Veto
Last Breath
Spell Pierce
Blessed Alliance
Dig Through Time
Syncopate
Absorb
Azorius Charm
Opt

SORCERIES (4)
Supreme Verdict

PLANESWALKERS (8)
Jace, Architect of Thought
Narset, Parter of Veils
Teferi, Hero of Dominaria
Teferi, Time Raveler

LANDS (25)
Castle Vantress
Castle Ardenvale
Field of Ruin
Irrigated Farmland
Glacial Fortress
Hallowed Fountain
Plains
Island

SIDEBOARD (15)
Aether Gust
Dovin’s Veto
Linvala, the Preserver
Lyra Dawnbringer
Mystical Dispute
Nyx-Fleece Ram
Settle the Wreckage
Sphinx of the Final Word

MONO GREEN RAMP: James Hames 7th Place, WIN CONDITION CUP INVITATIONAL

CREATURES (17)
Oblivion Sower
Ulamog, the Ceaseless Hunger
World Breaker
Cavalier of Thorns
Elvish Rejuvenator
Arboreal Grazer

PLANESWALKERS (4)
Ugin, the Spirit Dragon

SORCERIES (8)
Hour of Promise
Nissa’s Pilgrimage

INSTANTS (4)
Spatial Contortion

LANDS (27)
Arch of Orazca
Blast Zone
Sanctum of Ugin
Radiant Fountain
Shrine of the Forsaken Gods
Hashep Oasis
Castle Garenbrig
Forest

SIDEBOARD (15)
Ugin, the Ineffable
Thought-Knot Seer
Courser of Kruphix
Scavenging Ooze
Unravel the Aether
Damping Sphere

MONO WHITE KNIGHTS: Kyle Reichard 8th Place, WIN CONDITION CUP INVITATIONAL

CREATURES (22)
Dauntless Bodyguard
Venerable Knight
Worthy Knight
Thalia’s Lieutenant
Knight of the White Orchid
Acclaimed Contender

ENCHANTMENTS (4)
History of Benalia

PLANESWALKERS (3)
Gideon, Ally of Zendikar

INSTANTS (4)
Brave the Elements

ARTIFACTS (3)
Spear of Heliod
The Circle of Loyalty
Stoneforge Masterwork

LANDS (24)
Mutavault
Castle Ardenvale
19 Plains

SIDEBOARD (15)
Rest in Peace
Cavalier of Dawn
Unbreakable Formation
Selfless Spirit
Damping Sphere
Devout Decree
Blessed Alliance
Declaration in Stone
Settle the Wreckage

Modern deck lists for the Top 8 will be posted later this week.

Until next time, good luck finding your win condition!